Bulut Trendleri 2021

Güncelleme tarihi: 28 Oca 2021

2020’de yaşananlar 2021 için tahminlerin çoğunu altüst etti. Yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi en önemli trendler hayatımızı yeniden şekillendirecek. Bunların en önemli kullanım alanları bizim bu dönemde değişikliklere ayak uydurmamızı sağlıyor.

Bu noktada bulut bilişimden daha önemli bir trend yok. Bulut, bu değişikliği yönetmemize yardımcı olmada hayati öneme sahip, veri odaklı, uygulama tabanlı teknoloji ekosisteminin bel kemiğidir. Online alışverişten, uzaktan tedaviye ve evden çalışmaya (ve oyun oynamaya) kadar her şey bulut hizmetleri sayesinde devam ediyor.

2021 yılı boyunca, daha fazla işletme bulut modellerini benimsedikçe ve cihazlarımız buna entegre oldukça, bu değişimin hızlandığını göreceğiz.

1. Çoklu bulut yaklaşımları, sağlayıcılar arasındaki engellerin yıkılmasına yol açacaktır

Şu anda, büyük Bulut sağlayıcıları - Amazon, Microsoft, Google ve diğerleri - sağladıkları hizmetleri duvarlarla çeviriyor. İş modelleri, bir kuruluşun tüm bulut, veri ve bilgi gereksinimlerini kapsayan, platformlarını tek bir üreticiden sağlanmasını içeriyor. Ancak pratikte sektör, altyapının giderek daha fazla hibrit veya çoklu bulut ortamlarının kullandığı bir yapıya dönüyor.

Bunun anlamı, büyük sağlayıcıların platformları arasında köprüler oluşturması için artan bir talebin olmasıdır. Bu , müşterilerin kapasite ihtiyaçları büyüdükçe ek hizmetler satmayı hedefleyen iş modellerine aykırıdır. İşbirliğini arttırmak, yalnızca müşterilerin hızla büyüyen çoklu bulut trendinden daha fazla yararlanmasını sağlamaz. Ayrıca, tedarik zincirlerindeki iş ortaklarıyla veri paylaşmaya ve erişime ihtiyaç duyan kuruluşlara da fayda sağlar. Bu aynı zamanda, farklı bulut platformları arasında çalışma sürecini basitleştiren hizmetler yaratarak, daha fazla inovasyon görme ihtimalimiz yükseltir.


2. Yapay Zeka, bulut bilişimin verimliliğini ve hızını artıracak

Yapay Zeka, teknolojinin 2021 boyunca ihtiyaçlarımıza uyum sağlamasını etkinleştirecektir. Bulut tabanlı hizmetler, hemen hemen her bütçe ve her beceri düzeyindeki kullanıcılara görüntü tanıma araçları, dil işleme ve öneri motorları gibi makine öğrenimi işlevlerine erişmek için olanak sağlar. Bulut, bu devrim niteliğindeki araç setlerinin her büyüklükteki ve her alandaki kuruluşlar tarafından daha geniş çapta konumlanmasına izin vererek üretkenliği ve verimliliği artırmaya devam edecektir.

Otonom araçlar, akıllı şehir altyapısı ve pandemik müdahale planlaması, bulut hizmetleri aracılığıyla sunulan daha akıllı algoritmaların etkilerinin hissedileceği araştırma alanlarıdır. Makine öğrenimi, bulut veri merkezlerini çalışır durumda tutan lojistik süreçlerde de büyük rol oynar. Bu hassas ve pahalı ortamlardaki soğutma sistemleri, donanım ağları ve güç kullanımının tümü, verimliliğini optimize etmek ve çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek için yapay zeka algoritmaları tarafından izlenebilir ve yönetilebilir. Bu alandaki araştırma ve geliştirme, veri merkezi hızında ve verimliliğinde yeni atılımlara yol açmaya devam edecek gibi görünüyor.


3. Oyunlar, tıpkı müzik ve filmler gibi daha fazla buluttan sunulacak

Amazon en son olarak, bulut oyunları için kendi platformlarını sunan teknoloji devleri ve girişimler saflarına katıldı. Tıpkı önündeki müzik ve video akışında olduğu gibi, bulut oyunları, aylık abonelikle oynanabilen geniş oyun kütüphaneleri anında erişim sunarak bir devrim yaratmayı vaat ediyor. 2020 boyunca hizmetler Google, Microsoft ve Nvidia tarafından başlatılırken, Sony birkaç yıldı