Container-as-a-service

Sanal makinelere göre çok daha az kaynak kullanır.

Container-as-a-service nedir?

Containerlar kısaca, bir sunucu ortamından çalışan bir yazılımın bir başka sunucu ortamına taşındığında yazılımın güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlama sorununa karşı sunulan bir teknoloji çözümüdür.

Container ve sanallaştırma arasındaki fark nedir?

Sanallaştırma teknolojisi ile yaptığımız şey aslında, mevcut fiziksel kaynakların sanal sunucu sistemlerine emule edilerek daha verimli kullanılmasını sağlayan bir teknolojidir. Ancak bu teknolojide her bir sanal sunucu kendi işletim sistemlerini barındırır ve uygulamalar da bu işletim sistemleri üzerinde çalışmak zorundadır. Yani üç sanal makine çalıştıran fiziksel bir sunucunun üzerinde bir hipervizör ve üç ayrı işletim sistemi bulunur.


Container yapılar başka ne gibi avantajlar sağlar?

Containerlar ile üç kapsayıcı uygulama çalıştıran bir sunucuda tek bir işletim sistemi çalıştırır ve her container işletim sistemi çekirdeğini diğer containerlar ile paylaşır. İşletim sisteminin paylaşılan kısımları salt okunur haldedir, her container veri yazmak için kendi erişilen alanlarına sahiptir. Bu, container yapıların çok daha hafif olduğu ve sanal makinelere göre çok daha az kaynak kullandığı anlamına gelir.