Bulut Hizmetleri

Iaas2.jpg

IaaS

IaaS (hizmet olarak altyapı) nedir?

Hizmet olarak altyapı (IaaS) isteğe bağlı olarak kullandıkça öde modeliyle temel bilgi işlem, depolama ve ağ kaynakları sunan bir bulut bilişim hizmeti türüdür. IaaS, hizmet olarak yazılım (SaaS), hizmet olarak platform (PaaS) ve sunucusuz ile birlikte dört bulut hizmeti türünden biridir.

 

IaaS hangi konularda fayda sağlar?

IaaS, fiziksel sunucu ve veri merkezi altyapısı satın alıp yönetmenin getirdiği maliyet ve karmaşıklıktan kurtulmanızı sağlar. Her kaynak ayrı bir hizmet bileşeni olarak sunulur, bu sayede yalnızca ihtiyacınız olan kaynağı kullandığınız sürece ücret ödersiniz. IaaS, siz işinizle ilgili yazılımları (işletim sistemleri, ara yazılımlar ve uygulamalar gibi) satın alırken, kurarken, yapılandırırken ve yönetirken altyapıyı yönetir. Olağanüstü durum veya kesinti durumunda uygulama ve verilere erişmenize de yardımcı olur. Donanım maliyetlerini azaltmanın yanında IT ekibinizin önemli işlere odaklanmasını ve ekip yapısını tasarlarken tasarruf edebilmenizi sağlar.

Cloud Backup

Cloud Backup nedir?

Regülasyonda olan ISO 27001, KVKK ve siber güvenlik gerekliliği göz önüne alındığında her kurumun olmazsa olmazıdır. Backup almanın ötesinde bir hacker saldırısında tüm sisteme ulaşılabilme tehlikesine karşı kurumu ve verilerini güvenceye alır. Tüm sisteme ulaşan bir saldırı backup’lara ulaşsa bile cloud backup verileri korur.

 

Cloud Backup neden çok önemlidir?

İşinizi büyütmek ve müşterilerinizi mutlu etmek için konumları fark etmeksizin (şirket içinde, uzak bir sitede veya bulutta) hem kendi verilerinizin hem de müşterilerinizin verilerinin her zaman kesintisiz erişilebilir ve tamamen korunur olmasını sağlamanız gerekir. Buna karşın günlük operasyonlarınız siber saldırılar, donanım arızaları, doğal afetler veya hatta insan hataları gibi bir dizi tehdit karşısında bir anda sekteye uğrayabilir.

 

Sadece birkaç dakikalık bir kesinti bile kazancınızı, üretkenliğinizi ve markanızın itibarını olumuz etkileyebilir. Bu nedenle hızla ve acısız şekilde kurtarma yapabilmeniz çok önemlidir. Beklenmeyen bir olay yaşandığında bu maliyetli etkilerden kaçınmak adına, verileriniz kullanımı kolay, ölçeklendirilebilir ve uygun maliyetli bir çözümle şirket dışında korunmalıdır.

 

Cloud Backup’ın avantajları nelerdir?

Cloud backup hizmetinde kullandığınız kadar ya da aylık olarak ödeme imkanınız vardır. Yatırım ve veri kaybı riski minimumdur. Tek konsolda tüm yedekler görüntülenerek yönetilebilir ve istenildiği zaman geri yüklenebilir.

cloud backup3.jpg
GPU Cloud2.jpg
GPU Cloud2.jpg

GPU Cloud

GPU (Graphics Processing Unit) nedir?

Grafik İşleme Birimi (GPU), görüntü veya grafik oluşturmayı hızlandırmak için belleği hızla değiştirmek ve işlemek için kullanılan özel bir elektronik devreyi ifade eder.

 

Modern GPU'lar, Merkezi İşlem Birimlerine (CPU'lar) göre paralel yapıları nedeniyle görüntü işleme ve bilgisayar grafiklerini manipüle etmede daha yüksek verimlilik sunar. Bir GPU, anakartına gömülüdür veya bir PC'nin video kartına veya CPU kalıbına yerleştirilmiştir.

 

Bulut Grafik Birimleri (GPU'lar), buluttaki devasa yapay zeka ve derin öğrenme iş yüklerini işlemek için uygulamaların çalıştırılmasına yardımcı olan güçlü donanım hızlandırmasına sahip bilgisayar örnekleridir. Cihazınıza fiziksel bir GPU dağıtmanıza gerek yoktur.

 

GPU'lar hangi alanlarda kullanılır?

  • Cep telefonları

  • Oyun konsolları

  • İş istasyonları

  • Gömülü sistemler

  • Kişisel bilgisayarlar

 

Autocad, Solidworks veya 3DMax benzeri araçlar kullanıp tasarım ve animasyon çalışmalarında GPU neden önemlidir?

Render alırken anlık yapılan birçok işlemi kaldırabilecek bir yapıya sahip olması gerekir. AI, gaming, video prodüksiyon gerektiren çalışmalarda da olduğu gibi.

Container-as-a-service

Container-as-a-service nedir?

Containerlar kısaca, bir sunucu ortamından çalışan bir yazılımın bir başka sunucu ortamına taşındığında yazılımın güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlama sorununa karşı sunulan bir teknoloji çözümüdür.

Container ve sanallaştırma arasındaki fark nedir?

Sanallaştırma teknolojisi ile yaptığımız şey aslında, mevcut fiziksel kaynakların sanal sunucu sistemlerine emule edilerek daha verimli kullanılmasını sağlayan bir teknolojidir. Ancak bu teknolojide her bir sanal sunucu kendi işletim sistemlerini barındırır ve uygulamalar da bu işletim sistemleri üzerinde çalışmak zorundadır. Yani üç sanal makine çalıştıran fiziksel bir sunucunun üzerinde bir hipervizör ve üç ayrı işletim sistemi bulunur.

 

Container yapılar başka ne gibi avantajlar sağlar?

Containerlar ile üç kapsayıcı uygulama çalıştıran bir sunucuda tek bir işletim sistemi çalıştırır ve her container işletim sistemi çekirdeğini diğer containerlar ile paylaşır. İşletim sisteminin paylaşılan kısımları salt okunur haldedir, her container veri yazmak için kendi erişilen alanlarına sahiptir. Bu, container yapıların çok daha hafif olduğu ve sanal makinelere göre çok daha az kaynak kullandığı anlamına gelir.

containerasaservice.jpg
 
CCTV Cloud.jpg

CCTV Cloud

CCTV Cloud neden gereklidir?

IP kamera bulut depolama alanı, şifrelenmiş IP kamera kayıtlarınızı bulut sunucusunda saklamak için internet kullanır. Böylece depolama alanındaki kayıtlarınızı istediğiniz anda görüntüleyebilir, oynatabilir, silebilir veya indirebilirsiniz.

 

CCTV Cloud kullanmanın avantajı nedir?

CCTV güvenlik görüntülerini yerinde saklarken, görüntüleri tutabileceği süre, sistemin donanım kapasitesi ile sınırlıdır. Video saklama süresinin arttırılması ek veya yedek donanım gerektirebilirken, CCTV cloud ile kapasite kullanımında sınır yoktur ve çözümü daha düşük maliyetlidir.

 

Ev ve araç için oluşabilecek güvenlik zafiyetlerinde ( hırsızlık, taciz, suikast, kaza vb. durumlarda) kayıtların silinmesi, yok edilmesi halinde bulut ortamında saklanan görüntüler geriye dönük incelemelerin yapılmasına olanak sağlar. İşyerleri için de bulut tabanlı bir güvenlik sistemi tercih ettiğinizde sunucular boşa çıkar, tüm güvenlik ve yazılım güncellemeleri otomatik gelir. Bakım ve servis faaliyetleri ise ticari işlemlerinizde bir kesinti olmadan uzaktan gerçekleştirilir.

Zedbox

Zedbox’ı ne amaçla kullanabilirsiniz?

Esas olarak Zedbox’ı platformlar arası dosya senkronizasyonu sağlar. Zedbox dosyalarınızı kitaplıklar halinde düzenler. Her klasör Windows, Mac ve Linux dahil herhangi bir masaüstü bilgisayarla senkronize edilebilir. Kullanıcı ayrıca herhangi bir klasörü seçerek senkronize edebilir. ZedBOX, çok hızlı dosya senkronizasyonu sağlar. Bir dakika içinde on binlerce küçük dosya senkronize edilebilir.

Zedbox.jpg